דף הבית >> טיפול בכאבים >> כאבי כתפיים

טיפול בכאבי כתפיים

הייחודיות של מפרק הכתף
מפרק הכתף הוא בעל מבנה אנטומי מיוחד ומורכב, בניגוד למפרקים אחרים בגוף האדם, הרקמות הרכות, קרי הרצועות, הגידים והשרירים הן הן המגבילות את התנועה של ראשי הכתף ולא העצמות, טווח תנועה כדורי, זאת אומרת תנועה של כמעט 360 מעלות, דא עקא, ליכולת התנועה של מפרק הכתף יש מחיר שבא לידי ביטוי ברגישות יתר לפציעות עזים ביותר ולבעיות רפואיות אחרות. 

כאבי כתפיים – השכיחות, האיכות ומטרת הטיפול
כאבי כתפיים הם הגורם הכאב הארתופדי השלישי בשכיחותו לאחר כאבי גב וכאבי ברכיים, איכות חייו של אדם הסובל מכאבי כתפיים עלולה להיפגע דרסטית כתוצאה מהתלות של תפקוד הידיים במפרק הכתף. מטרת הטיפול הוא להקל על הכאב המלווה בשיקום הרקמות הרכות השונות של הכתף. פציעות כתפיים שכיחות במיוחד בקרב ספורטאים המבצעים תנועות חוזרות ונשנות של הזרוע מעל הראש כמו בשחייה, כדורסל, טניס, כדורעף ועוד. כמו כן, בעלי מקצועות הנאלצים מכורח עבודתם לאמץ את הידיים, כמו צבעים, סבלים או מסדרי סחורה על מדפים גבוהים ברשתות השיווק הגדולות. לגיל יש תפקיד משמעותי ביצירת בעיות כתפיים.
בעיות כתפיים נפוצות
 1. דלקות במפרקים.
  סימפטומים: כאב לוקלי המחמיר במהלך פעילות ספורטיבית או פיזית. לעיתים מלווה גם בנפיחות וכאבים בשינה.
   
 2. פריקה של הכתף – פריקת הכתף הינו מצב בו ראש עצם הזרוע יוצא מהגומה של עצם השכמה.
  סימפטומים: כאבי תופת כשראש הזרוע יוצא מהמקום ולא חוזר למקומו נדרשת עזרה ידנית של אורתופד מיומן ולפעמים אף התערבות ניתוחית.
   
 3. תסמונת התנגשות הכתף – פגיעות ניווניות בגידים
  סימפטומים: באים לידי ביטוי בכאבים חזקים מאוד אי לכך ובהתאם לזאת העזרה במצבים אלו צריכה להינתן מהר. מרבית האנשים (מגיל 35 ומעלה) הסובלים מכאבי כתפיים לוקים בפגיעות ניווניות בגידים.
   
 4. כתף קפואה
  סימפטומים: כאב, הגבלה בתנועה וקשיחות הכתף. תופעה זו מתרחשת במפרק הראשי של הכתף (המפרק בין ראש עצם הזרוע ועצם השכמה), הבנוי בצורה של כדור ושקע ומוקף ברקמת רצועת חיבור קשיחה הנקראת קפסולה (קופסית הכתף)
   
הגורמים לכאב
 1. גורמי הכאב הנפוצים ביותר כוללים דלקות במפרקי הכתפיים הגורמות לכאב באזור הכתף המחריף בזמן פעילות, ולפעמים אף מתנפח.
 2. מחלות ניווניות או מחלות ופציעות ומצבים של עומס יתר הנגרמים מפעילות ספורטיבית.
 3. אצל מטופלים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם הגורם הנפוץ ביותר לכאבים בכתפיים היא אי-יציבות של המפרק עקב מאמץ. אצל מטופלים בני 40 ויותר ישנם בדרך כלל תהליכי שחיקה וניוון ובגיל 70 ל10% מהמטופלים אין נטייה בכתף.
הטיפול בכאב
טיפול שמרני כולל מנוחה, הזרקה מקומית של סטרואידים או חומצה הילראנית בשילוב טיפול תרופתי אנטי דלקתי לשיכוך כאב, פיזיותרפיה.
ידוע היום שטכנולוגיות טיפוליות חדשניות באמצעות לייזר רך וגלי אולטראסאונד מסייעות לסילוק הכאב. באחוזי הצלחה גבוהים ואף לבנייה מחודשת של רקמות גיד וסחוס מנוונות או חסרות.

במקרים קשים, בעיקר עקב מצבי שחיקה, נדרשת התערבות ניתוחית לשם החלפה חלקית או מליאה של המפרק.

דרכי טיפול:

עיסוי שיקומי, טווינה, סוג'וק, כוסות רוח, Trigger Points Therapy.
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.