דף הבית >> טיפול בבעיות במערכת העיכול

טיפול בבעיות במערכת העיכול

טיפול בבעיות עיכול ברפואה המשלימה

ניתן למנות מגוון רחב של תופעות ומחלות של מערכת העיכול, אשר ניתן לטפל בהן בעזרת שיטות הטיפול השונות של הרפואה המשלימה. כדלקמן:
1. כאבי בטן ויציאות לא סדירות.
2. מחלות מעיים דלקתיות - קרוהן וכוליטיס. 
3. תסמונת המעי הרגיז.
4. טחורים.
5. ריפלוקס - בחילות וצרבות.
6. כאבי קיבה, דלקות בקיבה ובתרסריון.
7. נפיחויות וגזים.

שיטות הטיפול השונות ברפואה משלימה לפתרון בעיות במערכת העיכול:

ככלל, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית, שיאצו סיני וטווינה מחזקים את המעיים והאיברים הספיציפיים הקשורים למחלה באמצעות לחיצות במקומות ייחודיים בכפות הרגליים ובכפות הידיים, או על ידי לחיצות על נקודות אנרגיה ומרדיאנים בגוף. ברפלקסולוגיה קואורדינטיבית עובדים הן לפי גישה מערכתית, על מערכת העיכול, מערכת כלי הדם והלימפה, והן בגישה  של עבודה על איברי הבלוטה והצומת. כמו כן ניתן לעבוד על קווי האורך הפנימיים. בשיאצו וטווינה מטפלים לאורך ערוצי האנרגיה(המרידיאנים שלאורכם יש נקודות דיקור האחראיות על מערכת העיכול). 

דיקור סיני ויפני וכן דיקור קוראני(סוג'וק)  מחזק את המעיים ומערכת העיכול באמצעות סילוק רעלים מהגוף וחיזוק המערכת החיסונית. באמצעות עיסוי רקמות עמוק ניתן לחזק את הבטן שהינה מרכז העיכות הפיזי והמנטלי ומרכז הכוח האישי. יכולתו של האדם לעכל ולהתמודד עם הסיבה למציאות בה הוא חי וליצור את המציאות על פי בחירתו מתבטאת בראש ובראשונה בבטן. האגן תופס מקום נכבד בבטן, בחלקו הוא קשור בפחד מפני אובדן, ועל כן רצון עז לשלוט בסובבים. רגישות יתר תציין בטן חלשה, מערכת עיכול רגישה, קיבה עצבנית, מעי רגיז ואי זרימה חלקה של צ'י באזור המרכז. שתי צ'אקרות מצויות באזור הבטן: הצ'אקרה הראשונה היא מקלעת השמש, האחראית על מידת הכוח האישי והאסטריביות.תפקידה הוא להוריד אל קרקע המציאות את האנרגיות של הצ'אקרות הגבוהות ולהוציא מן הכוח אל הפועל את הרעיונות הרוחניים. צ'אקרה זו נמצאת על הטבור עד גבול הצלעות ויש לה פתח קדמי ופתח אחורי, ולכן טיפול בטן יכול להתבטא בריאקציה בגב. כאשר הצ'אקרה מאוזנת ישנה תחושה של "אני במרכז יחיד ומיוחד" לעומת זאת, כאשר הצ'אקרה בחוסר ישנה תחושה של חוסר ערך ומשמעות ואי קיומו של מרכז. הרגש החוסם את המ'אקרה הינו כעס.

העבודה על הבטן בעזרת עיסוי רקמות עמוק מחזקת את מרכז הגוף ויעילה מאוד לנשים הסובלות מבעיות אי-סדירות במחזור, תסמונת קדם וסתית, ובעיות במערכת העיכול כדוגמת עצירות, כאבי בטן ונפיחות. עיסוי בטן עשוי להשפיע על הגב התחתון ולהרפות את הלחץ מחוליות המותן, יתירה מזו, עבודה על שרירי הבטן באמצעות עיסוי רקמות עמוק עשוי לעזור בשימור רגשות שנשמרו בבטן, הודחקו והפכו לחלק מן המערך הטראומטי.
הצ'אקרה השנייה המצוייה באזור היא צ'אקרת המין האחראית על יצירתיות, חושניות, יכולת לאינטימיות ואהבת החיים. הכמו כן היא משפיעה על התמכרויות. חוסר סיפוק של האדם עלול להביאו להשגת האנרגיה החסרה לו ממקום אחר שעלול להוביל להתמכרות. צ'אקרה זו אמונה על אנרגיה יצירתית, ועל כן עיסוי בטן עשוי להביא לשחרור חסימות במישור זה.
טכניקות עבודה על הבטן בעיסוי רקמות עמוק עובדות הן במנח צד שרגל המטופל התחתונה מכופפת, רגל עליונה ישרה וכרית מונחת בין רגלי המטופל. והן במנח בטן כאשר המטופל שוכב על הגב. 

בעיסוי שיקומי משקמים את השריר הפגוע בעזרת תנועות צולבות לרוחב סיבי השריר, עיסוי שיקומי על שרירי הבטן גורם לשחרור השריר, לשחרור עצבים לכודים לזרימת דם טובה יותר ולשיפור זרימת הלימפה של שרירי המפשעה.
טכניקות העבודה בעיסוי שיקומי על שריר הבטן משתמשים בין השאר בטכניקות חיכוך (פריקשן), רוחבי בין הצלעות, בדחיסות ומשיכות על שרירי הבטן האלכסוניים. וכן בכניסה עם ארבע אצבעות במעי היורד, הרוחבי והעולה.

על פי הרפואה הסינית, האיבר המרכזי הקשור למערכת העיכול הוא הטחול האחראי למנגנון חילוף החומרים ולמנגנון הרעב והשובע, והמשפיע על תהליך העיכול ועל הצורך במתוק וכתוצאה מכך להשמנה. תפקיד מערכת העיכול ברפואה הסינית הוא עיבוד החומרים הנכנסים לתוכה ובניית צ'י (אנרגיית החיים בה משתמש הגוף בין היתר לצורך פינוי הפסולת). מערכת עיכול לא מאוזנת לא תייצר מספיק צ'י ודם, ולכן למערכות הגוף לא תהיה די אנרגיה לפעילות תקינה. כתוצאה מחוסר צ'י ודם עלולות להפתח מחלות. הפסולת הנצברת בגופו של האדם תתבטא בהצטברות של עודף ליחה כאשר הטחול לא מתפקד ומייצר כמויות רבות של ליחה במקום לייצר צ'י והאדם ירגיש רעב מוגבר וצורך במזונות מתוקים. מזון מתוק ומיותר בשילוב עם ליחה הופך לשומן. כאשר הטחול חלש והצ'י מועט האדם יחוש בחולשה, עייפות ומצב רוח ירוד. אכילת מזון עתיר פחמימות יספק אמנם אנרגיה זמינה ומהירה ויצור אשליה זמנית של התחזקות המחלישה עוד יותר את הטחול. 

דיקור סיני יוצר אפקט משמעותי על הפעילות העצבית במעי, שיפור בתנועתיות של המעי, הפחתה ברגישות יתר, איזון החומציות בקיבה ושיפור מצבים המאופיינים בבחילות והקאות הנובעים ממגוון סיבות כדוגמת היריון, טיפול תרופתי ופוסט ניתוח.
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.