דף הבית >> טיפים ומאמרים >> גוף ונפש

גוף ונפש על פי הרפואה המשלימה

כיצד המצב הרגשי משפיע על הגוף?

הקדמה

בדרך כלל אנו מתייחסים לגוף ולנפש כשתי מערכות נפרדות המתפקדות באופן עצמאי. אנו מזינים ומשקים את גופנו, לוקחים את גופנו לטיול ונהנים מיכולתיו החושיות. אנו מזינים באופן דומה את נפשנו במחשבות, רעיונות ומתרגלים אותה על ידי חקירה אינטלקטואלית ומשעשעים אותה.

יתכן שאנו מודעים לקשרים הפשוטים הקיימים בגוף ונפש. כאשר אנו חשים עצבנים או נרגשים, פריחה עולה על עורנו, או חשים בחילה. כאשר אנו מתעמלים, עולה תחושה של שמחה בקרבנו. לעומת זאת, כאשר הדבר קשור לרגשות מורכבים יותר או למחלות איננו מאמינים בדרך כלל שמערכת היחסים של גוף ונפש היא חשובה מאוד. אם קיימות סיבות גופניות ברורות למחלות, מדוע מצבי הרוח לא יהיו קשורים לכך. רגשות עשויים להשפיע על עצבנו. נשאלת השאלה כיצד יתכן שעובדה זו היא רלוונטית כאשר אנו נאלצים להתמודד עם מחלה. 

איזון הגוף

הגוף הוא אורגניזם חי ונושם, אשר ההורמונים והשליחים הכימיים שבו מעבירים אנרגיה באופן קבוע על ידי ערוצי תקשורת רבים. חלק ממידע זה מצטבר בגוף המבני, כלומר בשרירים ובמפרקים המניע את זרימתה החופשית של האנרגיה או מגביל את התנועה. בשל היווצרות מתח הגוף זקוק לעזרה על מנת לחדש את כוחו ואת איזונו, שחרור ממתח גופני מקביל לשחרור פסיכולוגי או רגשי. רמות עמוקות של פחד או מתח עשויים להיעשות חדירים. 

מטרת המאמר היא לבדוק חלק מהדרכים שבהם אנו יכולים לעבוד עם הגוף. הטכניקות השונות לרפואה משלימה נוצרו כדי לתמוך בתהליך הריפוי. אין ביכולתן לרפא אותנו אבל הן יכולות להעניק לנו כוח, איזון ואנרגיה. קיימים אופני ריפוי רבים של הגוף, מומלץ לכל אדם ללכת בעקבות האינטואציה שלו ולבחור בדרך הריפוי המתאימה לו ביותר.

איזון צ'י

בכל מערכות הרפואה המזרחיות חיוניות היא המונח לאנרגיה מונח זה ידוע בשם צ'י אנרגית החיים הזורמת בכל תא שבגוף ובדרך כל יצור חי. כאשר הצ'י אינו מאוזן או מוחלש, הם בגלל אורך החיים והן בגלל גורמים פסיכולוגים או רגשיים עלולים להתפתח מחלות, הצ'י מאוזן על ידי גירוי או לחץ ומחוזק על ידי תזונה, תרגילים, מדיטציה וגישה נכונה. 

אקופונקטורה

אקופונקטורה משמשת למעלה מ5000 שנים ומכירה ב-14 מרידיאנים (ערוצי אנרגיה של הגוף עם מספר רב של נקודות חדירה לאורך כל ערוץ). אנו ממשילים את המרדיאנים לנהרות העלולים להיחסם או שהמים עשויים לפנות לאחור ולזרום למקום אחר, ייתכן שבחלק אחד זורמים מעט מדי מים ובחלק אחר הרבה מדי מים. כל מרידיאן מחובר אל איבר מסוים ומצבי נפש מסויימים. גירוי הנקודות העיקריות הנעשה על ידי החדרת מחטים דקות, משחרר את האנרגיה לאורך המרידיאן, ויכולה להשיב את האיזון אל המקום שבו הוא נדרש. בנוסף ליתרונות הגופניים, השינויים האנרגטים המתרחשים בעקבות האקופונקטורה מביאים לרווחה פסיכולוגית גדולה, במיוחד אם רגשותנו מדוכאים והאנרגיה שלנו נמוכה, כאשר איננו נמצאים בהרמוניה עם עצמינו או כאשר אנו חסומים מבחינה רגשית בדרך כלשהי. הדיקור הסיני פונה לאיזון הפנימי ובייחוד אל אנרגית היין והיאנג - ההיבט הנקבי וההיבט הזכרי של כל אחד מאתנו. היין הוא אינטואיטיבי, מבקר, עדין ומתפשט. היאנג הוא אקטיבי, רציונלי, אסרטיבי, קשה ומתכווץ. חוסר האיזון בין היין והיאנג יכול לגרום לחוליים, הן פסיכולוגים והן גופניים.

שיאצו

שיאצו מתבצע במקום במחטים באצבעות במישוש עדין של נקודות המרידיאנים. שיאצו עובד עם המרידיאנים באזורים מתוחים, מגורים וריפויה של התנגדות. האזור משחרר חסימות בזרימת הצ'י, ובכך מגביר את האיזון הכללי ואת ההרמוניה. השיאצו מקל בכאבים מגוונים ובמיוחד אלו הקשורים למתח, להפרעות במחזור הדם או בעיכול.

רפלקסולוגיה

בלחץ באצבע מסויימת ומישוש של כף הרגל האנרגיה יכולה להשתחרר ולהועיל לריפוי הגוף, אם האנרגיה נחסמה וגורמת למחלה או להפרעה, הרי שהמתחים והמשקעים הגבישיים נמצאים בחלק המתאים להם בכף הרגל. בעבודה עדינה באזורים אלה, הנתיב מתנקה. המישוש משפר את מחזור הדם, משחרר מתחים ומעודד היעלמות של רעלים.

הרגליים מקבילות לצדדים הימני והשמאלי של הגוף, הלב למשל נמצא ברגל השמאלית, והכבד ברגל הימנית. עמוד השדרה נמצא בצד הפנימי של אזור הרגליים מן הבוהן ועד העקב, אזורים מסויימים הקשורים לבעיות גופניות יכאבו יותר. כאשר החסימה נפתחת האנרגיה זורמת, הכאב מתחיל להיעלם ונוצרת תחושה של הקלה ורווחה.

עיסוי

עיסוי משמש לשחרור כל סוגי המתיחות הפנימית ולחצים גופניים, מעורר את מחזור הדם, מרגיע את מערכת העצבים. מקל על כאב ומיישר מחדש בעיות מבנה. בעבודה על מערכת השרירים אנו יכולים לשחרר חסימות אנרגטיות ולהתיר לכוח החיים לזרום ביתר חופשיות בגופנו, כך שכלל גופנו יתפקד באופן שלם יותר. קיימים אופנים רבים של תרפיית העיסוי מעיסוי רפואי ועד להפחתת הלחץ עם טכניקות להרגעה עמוקה.

סיכום

במאמר הוצגו ארבע שיטות כדי להגיע לרגיעה ולאיזון פנימי של הגוף. מומלץ לקבל טיפול אחת לשבוע על מנת להגיע לרגיעה מוחלטת.
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.