דף הבית >> טיפים ומאמרים >> הסוכרת בעיני הרפלקסולוגיה

הסוכרת בעיני הרפלקסולוגיה

הקדמה

הרפלקסולוגיה עשויה לשפר את בריאות החולה בסוכרת. כפות הרגליים משקפות מעל מאה איברים שונים בגוף האדם, ועיסוי רפלקסולוגי בטכניקות שונות עשויות לשפר את זרימת הדם והנעת הדם הלקויה של חולי סוכרת מכפות הרגלים הסוכרתיות לקצוות הגוף. הרפלקסולוגיה משחררת הורמונים משככי כאב (אנדורפינים) במוח. כאשר מזרימים דם מפחיתים כאבים בכפות הרגליים, מסייעים בהחלמת פצעים, עוזרים במניעת נמקים או משפרים את מצב הרוח. הספרות המקצועית מראה שטיפול רפלקסולוגי לחולי סוכרת לאורך טווח של חודשים מראה ירידה במדדי הסוכר בדם.
 
מערכות הגוף שעליהם עובדים בטיפול רפלקסולוגיה הינם:
 
  1. מערכת העיכול – התמקדות באזור הלבלב גורמת לתחושה המתבטאת בכאב עמום. המטופל מבקש שימשיכו ללחוץ באזור הלבלב והגוף מגיב מיד בהקלה בתחושת העומס של פעולת הלבלב.
  2. מערכת השתן והכליות – חיזוק הכליות, בלוטת יותרת הכליה ומערכת השתן, הכליות שומרות על איזון בלחץ הדם, איזון הסוכרים בגוף ושומרות על שיווי משקל של מלחים והורמונים בגוף. מטרת הטיפול הרפלקסולוגי על מערכת זו  היא להזרים דם לאיברים אלו ולהניע אותם. עבודה על מערכת השתן והכליות היא קרדינלית בטיפול בחולי סוכרת.
  3. מערכת העצבים הפרה-סימפתטית – טיפול רפלקסולוגי על מקלעת השמש (solar plexus), כאשר הנעתה גורמת להרגעה של מערכת העצבים. כמו כן, יש להניע את עצבי העיניים המהוות נקודות רגישות לחולי סוכרת.
  4. טיפול בצרבות – כדי להקל על הצרבות האופייניות לסוכרת יש לעבוד על אזור הושט, הקיבה, התריסריון והקרדיה שהוא המסתם המחבר בין הקיבה לושט. מסתם זה רופף כאשר ישנה צרבת והטיפול הרפלקסולוגי יוצר חיזוק של המסתם.
סיכום

הטיפול הרפקסולוגי עשוי לשפר באופן משמעותי את החולה הסוכרתי הן מבחינת שיפור זרימת הדם למערכות השונות בגוף והן מבחינת זירוז החלמת הפצעים. הטיפול הרפקלסולוגי מתאפיין כטיפול מרגיע, מאחר שלחץ ומתח מחמירים את הסוכרת. רפלקסולוגיה עשויה לסייע גם בסיבוכים נוספים של מחלת הסוכרת כדוגמת צרבות, תחושת שריפה ונמלול, כאבים בכפות הידיים והרגליים ומניעת נמקים. ראוי להדגיש כי הטיפול הרפלקסולוגי מתבצע בהשלמה לטיפול הרפואי הרגיל ולא מהווה תחליף.
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.