דף הבית >> טיפים ומאמרים >> חשיבותו של המשחק

חשיבותו של המשחק

הקדמה

חשיבות המשחק היא כה גדולה עד כי האמנה לזכויות האדם באו"ם הכירו במשחק כזכות בסיסית של כל ילד בעולם.

סגולותיו של המשחק

המשחק יוצר הזדמנות להנאה, משחק חיים, צחוק וחוויה חיובית. כמו כן, מהווה צורך קיומי והישרדותי: כלי ראשוני אינטואיטיבי להתפתחות תקינה. השמחק מאפשר עידון של רגשות ותורם להתפתחות הקוגנטיבית (מנטאלית, רגשית) והחברתית. המשחק מעורר את החושים דרך דמיון, סקרנות וחקירה. למשחק מבנה קבוע וגמיש בו-זמנית המאפשר תחושת בטחון לצד יצירתיות. כמו כן, הוא גורם לדיאלוג בגובה העיניים ללא היררכיה. המשחק מאפשר התנסות במגוון תפקידים ומביא לידי אוטונומיה ובחירה. 

הקשר בין משחק למידה והתפתחות

כבר אפלטון אמר כי "אתה יכול לגלות טוב יותר את אופיו של אדם במשך שעה אחת של משחק מאשר בשנה שלמה של שיחה". מחקרים מראים כי כולנו, ילדים ומבוגרים לומדים בקלות ובבהירות כשהם נהנים וכמובן כאשר הם משחקים. מתח ולחץ מפריעים ללמידה, המשחק מרגיע ומשחרר, דרך המשחק אנו מגלים את עצמנו ומרחיבים את הבנתנו לגבי האחר והעולם שמסביבנו. המשחק לומד תוך התנסות חברתית של מערכות יחסים נורמות ומצבים חברתיים ביתר קלות. 

המשחק כמרחב המאפשר ריפוי

החוויה שונה במציאות של טראומה מתמשכת ובעת משחק, הטבלה הבאה מתארת את ההבדלים הללו:

החוויה במציאות של טראומה מתמשכת בזמן משחק
פתיחות לחוויה הגוף נמצא בהשרדות - התנהלות תגובות אוטומטיות של שלושת הFFF התנסויות, רגשות ומחשבות מופרדים מאיום אמיתי ומאפשרות פתיחות לחוויה וסקרנות. ספונטניות, הנאה, כיף, התרגשות ושמחה.
מימד הביטחון אובדן תחושת הביטחון הבסיסית. אובדן אוטונומיה ושליטה. גבולות המשחק מעניקים ביטחון מיידי. תחושת אוטונומיה גוברת מתהליך הבחירה האוטנטי של כל רגע ורגע במשחק.
ויסות רגשי בעיות בתחום הוויסות הרגשי. המשחק מאפשר הבעה ועידון של רגשות.
מימד הזמן מעורבות מעטה במציאות העכשווית והתעסקות מתמדת בעבר. מתרחשת בכאן ועכשיו.
חזרתיות האיום החוזר והמתמשך גורם לטראומטיזציה משנית. חזרתיות במשחק מאפשרת חוויה מתקנת. המשחק מהווה עוגן שומר למטופל ולמטפל.
חווית העצמי בטראומה אני "לבד" בזמן משחק יש חוויה של יחד

 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.