דף הבית >> טיפים ומאמרים >> טיפול באטופיק דרמטיטיס

טיפול באטופיק דרמטיטיס

הגדרה

דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטס) היא מצב דלקתי המלווה בגירוד ובעקצוץ בשכבות העליונות של העור, המתפתח אצל אנשים הסובלים מאסתמה או מקדחת השחת. 

הקדמה

​מצבים רבים יכולים להחמיר את דלקת העור האטופית כמו לחץ נפשי, חרדות, זיהומי עור הנובעים מחיידקים ומגע עם חומרים שונים כדוגמת צמר. 

לתזונה ישנה השפעה ניכרת על עוצמת הדלקת. מקלחות בתדירות גבוהה, הזעות יתר, מגע רב עם מים עלולים להחמיר את דלקת העור. בריכות שחייה הן אסון לדלקת מאחר שהכלור מייבש את העור ויוצר פעילות אלרגית. בשמים למיניהם, חול ואבק, פרווה של חיות בית, מחלות ויראליות ובקטריאליות, חול ואבק, מתח וחרדות יכולים להגביר את הגרד ואת דלקת העור.

תסמינים

דלקת עור מופיעה במקרים רבים בחודשים הראשונים לאחר הלידה. תינוקות יכולים לפתח פריחות אדומות על הפנים, על הקרקפת, באזור החיתול, על הזרועות, בכפות הידיים או על הקרסוליים. לעיתים קרובות דלקת העור נעלמת בגיל 3 או 4, אך בדרך כלל היא חוזרת. אצל נערים ומבוגרים הפריחה מופיעה לעיתים קרובות וחוזרת בנקודה אחת או בנקודות מועטות, בדגש על החלק העליון של הזרוע, בחלק הקדמי של המרפקים או בכפף הברכיים. הפריחה מלווה תמיד בעקצוץ הגורם לגירוד בלתי נשלט הפותח מעגל של עקצוץ, המוביל לגירוד, המוביל לפריחה, המובילה לעקצוץ. גירוד ושפשוף של העור עלולים לקרוע את העור ולאפשר כניסת חיידקים וזיהומים לעור.

אבחנה

אין ולא פותחה עד עצם היום הזה בדיקה לגילוי דלקת עור אטופית, רופא העור מאבחן את המחלה על פי הדגם הטיפוסי של הפריחה, על פי קיומן של תופעות אלרגיות אצל בני המשפחה.

הטיפול לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית, דלקת העור האטופית נגמרת כתוצאה מחום ואש הנמצאים בכל מיני מקומות בגוף, ובמיוחד בכבד ובדם. סטגנציה של ערוץ הכבד (צ'י הכבד) ותזונה מחממת עלולים ליצור חום ואש בכבד, ומכאן החום עובר לדם וגורם לפריחה אדומה ולדלקת על העור. כשהכבד מעורב בבעיה יהיו גירודים. כאשר יש אש בכבד היא יכולה לפלוש לאיברים אחרים, כאשר האש פורצת לריאות הדלקת פורצת, מאחר שהריאות שולטות על העור. החום יכול לחדור לריאות גם מבחוץ ע"י חשיפה לרוח. איבר נוסף שעלול להיות מעורב בדלקת היא הקיבה. חום ואש בקיבה יכולים מהר מאוד לעבור לדם ולגרום להתפרצות המחלה. 

סינדרומים העלולים לגרום להתפרצות הדלקת

עישון מופרז, אלכוהול ומזון שומני חם ומטוגן מעלים את החום בגוף ובכבד המותמר לאש.
רגשות שליליים כמו תסכול, כעס, מרמור לאורך זמן יכולים להפוך לאש בכבד. הלשון היא בד"כ אדומה, עם חיפוי צהוב לח או יבש. הטיפול בדיקור נקודות מסויימות בערוץ הכבד, בערוץ השליט (GV) עשויים להביא לידי שיפור ניכר בזמן קצר יחסית. 

תזונה מומלצת

תפוח, אספרגוס, בננה, חסה, אגס, אפרסמון, אצות כחולות וירוקות, פסיפלוריה, מנגו, חציל, צנונית, שזיף, חלב סויה, טופו, פולי סויה, אבטיח, מלפפון, גריסי פנינה. 
יש להימנע ממזונות מרגיזי כבד כדוגמת אלכוהול, קפה, מאכלים חריפים, בשר אדום שמן, שוקולד או ממתקים.

משחות

משחות ארומטיות עשויות לשפר באופן ניכר את תסמיני העקצוץ שבמרפק ובצוואר, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית, על מערכת הנשימה, על מערכת הלימפה וכלי הדם עשוייה אף היא מאוד להועיל בטיפול בדלקת זו.

סיכום

טיפול משולב בדיקור, ברפלקסולוגיה, במריחת משחות המבוססות על שמנים ארומטיים הוא לעיתים קרובות טיפול מנצח ומספיקים 2-3 טיפולים לפתרון הבעיה.
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.