דף הבית >> טיפול בדורבן

טיפול בדורבן

רקע

כאב בעקב מכונה בשפת העם "דורבן", כאשר מתפתחת דלקת סביב קצה עצם העקב, נגרמים כאבים וחוסר נוחות בזמן הליכה עד כדי צליעה קשה, דקירה עזה בעקב הרגל גורמת לכאבים הדומים לכאבים שנתקלים בהם בניסיון לגוע בדורבן, מכרסם רב קוצים ונחבא אל הכלים. כמעט 10% מהאוכלוסיה יסבול מכאבי דורבן בשלב זה או אחר של חייו. ניתן לחלק כאב דורבן לשני סוגים: 1. כאב שמתרגלים אליו לאחר שקמים מהמיתה ומתרגלים לכאב. 2. כאב קבוע כל עוד דורכים על הרגל.

​כאבי דורבן מופיעים בעיקר במעבר ממצב של מנוחה לתנועה בדגש על צעדי ההליכה הראשונים בכל בוקר. התהליך הדלקתי מתרחש ברצועה האורכית, המחברת את עצם העקב עם בסיסי האצבעות בכף הרגל וכתוצאה מכך נוצרת בליטה קטנה המהווה יתרה של עצם בעקב. 

בהפעלת עומס הנוצר כתוצאה מדריכה על הרגל, נגרמת תחושת כאב חזקה הדומה לדקירות מחטים. המחלה פוגעת במידה שווה בנשים וגברים. התופעה שכיחה בעיקר בקרב אנשים הרצים בקביעות ובחתך גילאים של 40 - 60. 

הגורמים למחלה

1. עבודה המחייבת עמידה מרובה במשך מספר רב של שעות.
2. עיסוק שוטף בספורט בדגש על ריצה, קפיצה והליכה למרחקים. 
3. מבנה כף רגל בעל קשת אורכית מוגבהת.
4. התשנות מבנה כף הרגל עם ההתקדמות בגיל.

שיטול טיפול ברפואה המערבית


1. פיזיותרפיה להגמשת הרצועה הפגומה.
2. שימוש במדרסים המעניקים תמיכה לקשת האורכית ומספקים משטח רך לדריכה של העקבים.
3. טיפול תרופתי אנטי-דלקתי.
4. מתיחת שרירי השוק משכך כאב.

טיפול ברפואה משלימה

1. עיסוי על אזור העקב כאשר המטופל שוכב על הבטן, מטרת העיסוי לזרז את זרימת הדם ולאתר במדוייק את מוקד הכאב.
2. החדרת מחטים ל3 נקודות בשוק ובשני צידי הקרסול.
3. סילוק המחטים וביצוע הקזת דם בעקב באזור בו ממוקד הכאב.
הערה חשובה: לאנשים חולי סכרת הסובלים מאי קרישת דם מומלץ להימנע משיטת טיפול זו.   


סיכויי ההחלמה:
במרבית המקרים סיכויי ההחלמה טובים: ברפואה הקונבנציולית 4 מתוך 5 מקרים חולפים תוך שנה, הבעיה המרכזית היא הצורך להתמודד עם הכאב ךאןרך תקופה כה ארוכה, אשר עלולה לגרום לתסכול. ברפואה משלימה הכאב עשוי לחלוף לאחר שני טיפולים בעיסוי והקזת דם.
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.