דף הבית >> טיפים ומאמרים >> טיפול בכאבי מפשעה - ניקוז לימפטי ידני ועיסוי רקמות עמוק - הילכו שניהם יחדיו?

טיפול בכאבי מפשעה

ניקוז לימפטי ידני ועיסוי רקמות עמוק - הילכו שניהם יחדיו?
מבוא - תפקידם של השרירים המקרבים

קבוצת שרירי מקרבי הירך מתחילים באגן ומתחברים אל הצד הפנימי של הירך. קבוצה זו מורכבת מ-6 שרירים ומתייחסים אליה כקבוצת שרירים אחת. תפקידם העיקרי הוא לקרב את שתי הרגליים יחדיו. כל שריר בנפרד יכול לעזור  גם בהרמת הירך ובסיבובה. השרירים פועלים ונפגעים בעיקר בפעילות ספורטיבית כמו כדורגל, ריצה למרחקים קצרים, רכיבה על סוסים ועוד. קבוצת השרירים הזו נפגעת בעיקר בשל מתיחה חדה וקיצונית.

מקור הכאב בשרירים המקרבים

פציעה שמקורה בכאבים המקרבים של הירך היא הסיבה העיקרית להופעת כאבים במפשעה. ישנם מספר שרירים מקרבים, אשר תפקידם לייצב את הירך בזמן ביצוע פעילות גופנית. לרוב הכאב עלול להופיע בעקבות מאמץ של שריר מתארך תוך כדי כיווץ. הכאב ממוקם בחלק הפנימי של הירך ומלווה ברגישות לאורך השרירים המקרבים, לרבות אזור הגיד והחלק הפנימי של המפשעה. הכאב מוחמר בביצוע תנועת קירוב של הירך ללא ירידה בכוח השריר או בטווח התנועה. בבדיקת אולטרסאונד ניתן לראות קרע בשריר.

הטיפול בכאבי מפשעה

עבודת השרירים המקרבים יעילה ביותר בעיסוי רקמות עמוק, בשלב ראשון מבצעים עיסוי במעבר 4 אצבעות לאורך הסיבים של השרירים המקרבים ממפרק הברך לכיוון המפשעה. בשלב שני, מבצעים מעבר 4 אצבעות לרוחב סיבי השרירים של המקרבים מאזור המפשעה לכיוון הברך הלוך ושוב, בשלב השלישי, מבצעים טכניקת חיכוך (friction) בקו המפשעה: מתחילים בשריר המקרב הארוך (adductor longus), פונים לטרלית לשריר המסרק (pectineus), וחוזרים מדיאלית עד השריר העדין (gracilis) משם "שוקעים" על החלק הפרונטלי של עצם הישיבה. בשלב הרביעי מבצעים תנועת חיכוך בעזרת 4 אצבעות מתחת למקרב הארוך, עובדים המפשעה עד אמצע עצם הירך (femur). בשלב החמישי, מבצעים c-stroces על שריר הירך הארבע-ראשי הפנימי (vastus medialis) מחיבור הסיבים לעצם הפיקה(patella) עד מעל מחצית עמם הירך, שם השריר "נבלע". בשלב האחרון מבצעים אקטיבציה של המקרבים תוך כדי כך שהמטופל מבצע מניע ברך לצד המדיאלי.

למי הטיפול בעיסוי רקמות עמוק אינו מתאים?

אנשים הסובלים מבצקות (כדוגמת סוכרתיים) ברגליים עלולים לפתח תגובה חריפה לעיסוי רקמות עמוק, הבא לידי ביטוי בכאבים חזקים מאוד, לאנשים אלו סובלים מאי-ספיקה ורידית בדרגה בינונית עד גבוהה וטיפול בעיסוי רקמות עמוק עשוי ליצור ריאקציות חריפות לאחר מספר טיפולים. האלטרנטיבה היא להשתמש בניקוז לימפטי שהיא טכניקת עיסוי עדינה המניעה את העור לרקמה שמתחתיו בתנועות ריתמיות וקצובות ללא לחץ. כמו כן, אנשים שעברו טיפולים בסרטן, לרבות ניתוחים הכוללים כריתה של קשריות לימפה, הקרנות וכימותרפיה סובלים מבצקות שניתן לטפל בהן ביעילות באמצעות הניקוז הלימפתי הידני.

סיכום

הטיפול בכאבי מפשעה יעיל ביותר באחת משתי שיטות הטיפול הבאות: עיסוי רקמות עמוק או ניקוז לימפטי ידני, מתאימים את הטיפול לפי הרקע הרפואי שעמו מגיע המטופל. אם המטופל סובל מאי-ספיקה ורידית עם נפיחויות, מומלץ לבצע ניקוז לימפטי ידני, בעוד שאם המטופל נעדר מבצקות ונפיחויות ברגליים מומלץ לשקול ביצוע עיסוי רקמות עמוק. 
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.