דף הבית >> טיפים ומאמרים >> טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית בעזרת עיסוי שיקומי

טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית בעזרת עיסוי שיקומי

מבוא

תסמונת התעלה הקרפלית CTS – Carpal Tunnel Syndrom)) היא שכיחה ומאופיינת בלחץ על העצב המדיאני בכף היד. התעלה הקרפלית בנויה מעצמות שורש כף היד ומגידי השרירים הגורמים לכיווץ באצבעות, המצב הדלקתי גורם לנפיחות הלוחצת על העצב וכתוצאה מכך נפגמת זרימת הדם התקינה הבאה לידי ביטוי בכאב חזק, תחושת צריבה, נימול או חוסר תחושה. בכאב עלול להתפשט מכף היד לאצבעות לאורך האמה והזרוע עד הצוואר.

תלונות

הסובלים מתופעה זו התלוננו בעיקר על סימפטומים הפוגעים באגודל, באצבע או באמה, ביד אחת או בשתיהן. לעיתים ייתכן קושי בכיפוף האגודל פנימה לכיוון האצבע, ולעיתים בירידה בכוחן של האצבעות וביכולת לאגרף את כף היד. הסובלים מהתופעה מתלוננים על כך שדברים נופלים להם מהידיים. כמו כן, תיתכן הקרנה של הכאב לאמה ולזרוע.

שכיחות המחלה

נשים סובלות מ- C.T.S. יותר מגברים. ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין שינויים הורמונליים לבין הופעת התופעה. פעמים רבות ניתן לראות כי הבעיה מופיעה אצל נשים במהלך ההיריון ו/או לאחר הלידה.

הגורמים לתסמונת

עלייה בלחץ בתעלה עלולה להיגרם ע"י נפיחות המבנים האטומים העוברים בתעלה, כגון התנפחות המעטפות של הגידים על רקע דלקתי, שברים, או דלקת פרקים עם עיוות במבנה התעלה. החזקת שורש כף היד בתנוחה של כיפוף או יישור משך זמן ממושך היא תופעה נפוצה. עלולים להופיע בצקות בזמן ההיריון, סוכרת או הפרעות בבלוטת התריס. בחלק ניכר מן המקרים מוצע ניתוח לפתרון הבעיה, אך הניתוח מצליח רק במחצית מן המקרים. גם אם הניתוח הצליח אין ודאות שהבעיה לא תחזור, ועלול להיווצר הצורך בניתוח חוזר.

לעיתים קרובות קיים קשר בין חולית הגב T-1 לבין הנימול בכפות הידיים. אנו מייחסים חשיבות רבה לטיפול מהאצבעות עד החוליות.

גיד שלוחץ על עצב שורש כף היד גורם לחוסר זרימה תקינה של דם, אולם בעזרת טיפול עיסוי שיקומי, משחררים את המתח מהגיד שלוחץ על העצב ובכך פותרים את בעיית הלחץ והנימול.

כאשר הלחץ עולה לממדים ניכרים קיימת הפרעה בתפקוד העצב, הגורמת להאטה בהולכת האימפולסים החשמליים ולהפרעות בתחושה.

גורמי סיכון

1.      נשים

2.      מעל גיל 40

3.      מקצוע או תחביב הדורש תנועות חוזרות ונשנות על עצמם.

4.      דלקת פרקים ראומטית(שגרונית)

5.      תת-פעילות של בלוטת התריס

6.      היריון

7.      חבלה לשורש כף היד

8.      גיל מעבר

9.      השמנת יתר

הטיפול הקונבנציונלי

הטיפול המקובל ברפואה הוא ניתוח בו מבוצע חיתוך הרצועה שבונה את הגג של התעלה ומביא להרחבתה והורדת הלחץ מעל העצב.

סדר העבודה על התעלה הקרפלית בעיסוי שיקומי

1.      עבודה על כל היד עד העורף והדגשה עליו.

2.      השרירים שעובדים עליהם:

א.      SUPRA SPINATUS

ב.      BICEPS BRACHI

ג.       BRACHIALIS

ד.      FLEXOR

ה.      PECTORIALIS MINOR

3.      בדיקת חוליות הצוואר

4.      בדיקת ה – BRACHIALIS FLEXOR

5.      בדיקת PECTORIALIS MINOR (שריר החזה הקטן).

 

יתרונות העיסוי השיקומי

בעזרת עיסוי שיקומי אנחנו משקמים את כל השרירים הפגועים לרוחב סיבי השריר וגורמים לשחרור השרירים, לשחרור עצבים לכודים, לזרימת דם טובה יותר, לשיפור זרימת הלימפה ולהגדלת טווח התנועה. 

 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.