דף הבית >> מחלות חורף והתמודדות עמן באמצעות מחלות חורף

מחלות חורף והתמודדות עמן באמצעות מחלות חורף

מבוא
 
מחלות חורף אמנם אינן מופיעות רק בחורף, אך בעונה זו הן נפוצות יותרהסיבה לכך שהמחלות הללו נפוצות בחורף איננה בשל מזג האוויר הקר דווקא, אלא יותר בגלל שהייה בחדרים לא מאווררים, שימוש באמצעי חימום המייבשים את האוויר, הצטופפות של אנשים או ילדים יחדיו בחדר סגור וכדומה.
 
מחלות החורף הנפוצות
  • דלקת שקדים – יכולה להיגרם על ידי וירוסים או על ידי זיהום שנוצר מחיידק הסטרפטוקוקוס ומתבטאת בכאבים בגרון, קשיים בבליעה ועוד.
  • התקררות – מחלה נגיפית קלה של דרכי הנשימה העליונות המתבטאת בנזלת, שיעול, התעטשויות, כאב גרון, ליחה, כאב ראש ועייפות. למרות שהתסמינים דומים לשפעת, התקררות אינה כרוכה בחום גבוה בדרך כלל והיא קלה יותר. ההתקררות עוברת בהדבקה והיא המחלה הנפוצה ביותר.
  • ברונכיטיס – דלקת סמפונות הנגרמת על ידי נגיף או מופיעה כמחלה כרונית ומתבטאת בעיקר בשיעול עם או בלי ליחה, ולעיתים גם בחוםנזלת וחולשה.
  • דלקת גרון – יכולה להיגרם מנגיף או מחיידק ומתבטאת בחום גבוה, כאב גרון וקושי בבליעה, נזלת, עייפות, כאב ראש, הרגשה רעה ותפליטים לבנים על השקדים.
  • דלקת ריאות – מחלה זיהומית נפוצה המצריכה בדרך כלל טיפול אנטיביוטי ובמקרים חמורים אף אשפוז. תסמיני המחלה הם בעיקר חום גבוה, שיעול עם ליחה, קשיי נשימה, כאב בחזה, עייפות ועוד.
  • אסטמה – מחלה כרונית בריאות המגיעה בדרך כלל בצורת התקפים הנגרמים בעקבות אלרגיה. המחלה מאופיינת בהיצרות של דרכי הנשימה המביאה לצפצופים, שיעול וקוצר נשימה. המחלה שכיחה יותר בקרב ילדים.
  • שפעת – מחלת החורף הקלאסית הנגרמת מווירוס שעובר בהדבקה מאדם לאדם. תסמיני השפעת הם חום, חולשה, כאבי גרון וראש, נזלת, שיעול וכאבי שרירים ומפרקים.
שימוש בשמנים אתריים למחלות חורף

מזג האוויר משפיע עלינו מאוד. מקום סגור הוא מקום המאפשר אינקובציה. הקור גורם לכאב, וכתגובת נגד הגוף מתכווץ. חיכוך כלי הדם יוצר חום, החום טוב לאותן בקטריות המחפשות מקום לקינון. בקטריות אוהבות מקום לח ויודעות לאתר את המקומות הלחים בתחתית האף.
כאשר שורר קור עז בחוץ, אותן בקטריות הנקראות סטרפטוקוקוס, היושבות בקרקעית האף יורדות לכיוון הגרון אל השקדים ונוצרת מוגלה בגרון.

השמנים האתריים המומלצים

שמן אתרי הנקרא תימוס אדום, אשר המרכיב העיקרי שלו נקרא טימול, מציק לאותם חיידקי סטרפטוקוקוס להתפתח ואף להגיע לריריות נוספות כדוגמת רירית הלב. מומלץ לקחת טיפה אחת או שתיים של שמן אתרי תימוס אדום על חצי כוס מים בטמפרטורת החדר על קמצוץ מלח ולגרגר. ניתן לקחת מספר טיפות תימוס אדום עם טיפה של שמן אתרי מנטה ולהניח על כלי הרדיאטור לצורך הדפה.
כממלא מקום של תימוס אדום, אפשר להשתמש בסינרג'י מסטר בלנד אשר יחסל את הסטרפטוקוקוס שלא ידבק אל הגרון.

תערובת מומלצת לפיזור ליחה תורכב מ126 טיפות של השמנים האתריים הבאים ביחס/נפח שווה:
א. שמן אתרי רבינסרה ב. שמן אתרי אקליפטוס גלובולוס ג. שמן אתרי אקליפטוס רדיאטה ד. שמן אתרי אקליפטוס דיוויס ה. שמן אתרי אביס-אלבה  ו. שמן אתרי אמי ויסנגה. את התערובת הזו מוסיפים לתמצית של אכניצאה (30 מ"ל).

מומלץ להתנזר מכל דגן וחיטה, וממוצרי חלב פרה כדי לא לייצר חומר גלם הנקרא מייצר ליחה, שמן נוסף המומלץ לעיסוי הגב והריאות נקרא Winter Oil, מומלץ להכניס את המטופל/ת לחדר בה הטמפרטורה חמה, לשמן טוב את הגב ואת הריאות בשמןWinter Oil, לקמר את היד ולתופף עם אצבעות היד מלמעלה למטה על גבי החזה ועל גבי הגב העליון.

שמן אתרי אקליפטוס רדיאטה מיועד לנזלת, מומלץ להסניף לכל נחיר של האף 2-3 טיפות ובמקרה של תינוק רק טיפה אחת לכל ניחר.

לשיעול יבש עם צרידות הנובעת מחסימה רגשית או מתח נפשי ("גרון חנוק") מומלץ להשתמש בשמן אתרי תימוס לינולול, מומלץ ליטול טיפה על האצבע המורה ולהצמיד לחך העליון ולנשוף כלפי מעלה או ישירות לבית הבליעה. לשיעול יבש אשר אינו מיועד למצבי קור או חום מומלץ להשתמש בתמצית אֵם "סמבוק" או תמצית אם הנקראת "שיעול קל" או בסירופ תאנים. לשיעול רטוב או על רקע של הצטננות או על רקע של ריאקציה אלרגנית עקב החורף מומלץ להשתמש בתמצית אם הנקראת פקטוקל.

תמצית אם אכינצאה מיועדת להבריא את הגרון, להקל על בצקות ועל כאבי גרון, תמצית זו מגיעה דרך הגרון למערכת החיסון על מנת לתמוך בה ולחזק אותה.הטיפול להתקררות השפעת באמצעות הרפלקסולוגיה

הינה שיטת אבחון וטיפול הוליסטית המשתמשת בעיסוי ולחיצות בכפות הרגליים.
הרפלקסולוגיה כטיפול בשפעת והתקררות- תורמת להפחתת הגודש באף, מפיגה מתחים, עוזרת למערכת הנשימה, עוזרת לפנות פסולת מהגוף ומחזקת את הגוף כולו.
בפן ההוליסטי- הריאות מסמלות את הקשר אל הסביבה והן מבחינות בין העיקר לטפל. אחד מתפקידי הריאות הוא לסנן ולהוציא את מה שאינו חשוב ביום יום. ואילו החמצן שמכניסים אל הגוף מסמל שפע, אהבה, יצירתיות ושמחת חיים. כאשר יש חסימה, מתעוררות מחלות הקשורות למערכת הנשימה

הטיפול לשפעת באמצעות הרפואה הסינית

שפעת נגרמת על ידי גורם חיצוני החודר לגוף ומוציא אותו מאיזון, ומטרתו הראשונה של המטפל הסיני היא להחזיר את הגוף לתפקוד נורמאלי. לרוב, יעשה זאת באמצעות דיקור סיני (אקופונקטורה) ויעניק טיפול בצמחי מרפא סיניים המוכרים כתוצאה ממסורת של אלפי שנים.

הרפואה הסינית לא מכירה במושגים כמו חיידק או וירוס, ובוחנת את הנעשה בגוף בדרכים שונות. עלייה בחום הגוף היא ביטוי נוסף ליציאה מאיזון, ואם במקום אחד חם, סביר להניח כי בנקודה אחרת בגוף חסר חום, כלומר קר. ככלל, במחלות החורף יש מחסור בחום ונפוץ השימוש בתבלינים בעלי אפקט מחמם, כמו קינמון, ציפורן, כורכום, הל, אניס ועוד.


הטיפול באמצעות נרות הופי

טיפול בנרות הופי הינו שיטות טיפול אינדיאנית עתיקה שמקורה בשבט ההופי. פירוש המילה "הופי" הוא "האיש השלו" ולא בכדי. השמאנים האינדיאנים נהגו לטפל באמצעות נרות הופי בבעיות בריאות מגוונות ובשנים האחרונות השיטה אומצה גם בקרב אנשי המערב שגילו את סגולותיה הבריאותיות בעיקר בקרב ילדים הסובלים מבעיות אוזניים.
נר הופי הוא נר חלול המוחדר לחלקה החיצוני של תעלת האוזן במטרה לשפר מצבים דלקתיים שונים הקשורים לבעיות באוזן התיכונה, הפנימית והסינוסים ותופעות אחרות
בעונת החורף המערכת החיסונית נחלשת ומאפשרת כניסה לא רצויה של נגיפים למערכות הגוף. הדבר בא לידי ביטוי בהצטננות חורף, זיהום דרכי הנשימה העליונות, אף סתום, גרון כואב, שיעול, סינוסים כואבים ובמקרים קשים יותר, קושי בנשימה, ברונכיטיס או אסטמה. נר ההופי ידוע ביכולתו המרשימה לנקז ולשאוב את הנוזלים הללו החוצה. למעשה כל המערכת מושפעת: אף אוזן וגרון. לכן חשוב באמצעות נר ההופי לנקות את הנוזלים העדיפים ולאחר מכן לחזק את המערכת החיסונית באמצעות כלים טיפוליים נוספים כגון רפלקסולוגיה, דיקור סיני וצמחי מרפא.
 
 
לפרטים נוספים: www.relive.co.il
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.