דף הבית >> טיפים ומאמרים >> נפיחות בטנית – הגורמים ודרכי פיתרון ברפואה האלטרנטיבית

נפיחות בטנית – הגורמים ודרכי פיתרון 
ברפואה האלטרנטיבית

מבוא

נפיחות בטנית היא מצב אשר חשים בו כי הבטן הופכת למליאה ונפוחה, בדומה לתחושה שאותה חווים לאחר ארוחה כבדה, ההבדל בא לידי ביטוי שבנפיחות בטנית התחושה קיימת כל הזמן ללא קשר להרכב הארוחה. ראוי לציין כי נפיחות בטנית היא חלק בלתי נפרד בתסמונת המעי הרגיע{IBC).

תסמינים
 1. החמרה בתחושת הנפיחות הבטנית לאחר שעות הערב.
 2. רגישות בבטן – תחושת כאב במישוש הבטן.
 3. כאבי בטן – כאבים עמומים בעיקר בבטן התחתונה.
 4. תפקוד לא תקין של שרירי דופן הבטן הבא לידיד ביטוי במעבר בין שכיבה לעמידה. דופן הבטן עוברת הרפיה במקום כיווץ ולכן ישנה תפיחה של הדופן.
 5. תחושה של בטן מלאה – קושי לאכול או לשתות.
 6. אי סבילות ללקטוז – סוכר החלב.
גורמים לנפיחות בטנית
 1. גזים הממלאים את חלל המעי וגורמים להתנפחות המעי הדק והגס.
 2. עצירות – מופיעה כאשר פעילות המעיים נמוכה מאוד ומתאפיינת בצואה קשה.
 3. דילוג על ארוחות: ישנה חשיבות לארוחת הבוקר ללא מזון עם תגובה חומצית.
 4. אכילה מרובה – מצבים של אכילה מרובה יכולים לגרום לנפיחות ובמיוחד בחופשות, שבתות וחגים.
 5. אכילה מהירה הגורמת לבליעת אוויר.
 6. מזון מהיר.
 7. תסמונת המעי הרגיז – המחלה מתבטאת בעיקר בנפיחות ובהפרעה בתפקודי המעיים באופן כרוני.
 8. תזונה המכילה עודף סיבים התוססים בקיבה, כדוגמת כרוב, כרובית, בצל טרי או קטניות.
 9. עודף סוכרים המגבירים תסיסה כדוגמת סוכר לבן, קמח לבן, שוקולד.
 10. סטרס – עלייה בהורמון הקורטיזול הגורם להתנפחות הבטן.
 11. שינויים הורמונליים לפני המחזור או שינויים הורמונליים של גיל המעבר. בין יום לעשרה ימים לפני המחזור מופיעה עלייה של רמות האסטרוגן הגורמות להצטברות מים בגוף בעיקר באזור הבטן התחתונה.
 12. גיל המעבר – עד גיל המעבר הבטן מוגנת מפני שומן על ידי האנזים ליפו-פרוטאין ליפז המצמצם את היווצרות שכבות השומן על ידי הבטן. בגיל המעבר ישנה ירידה ברמת האסטרוגן ועלייה בנפיחות הבטנית.
 13. נוכחות פטריית הקנדידה.
 14. חוסר פעילות גופנית המצמצם את מסת שריר הגורמת לכך שכל מנת מזון תהפוך לשומן המתנקז בבטן.

דרכי טיפול ברפואה האלטרנטיבית
 
 1. רפואה סינית – הטיפול בעזרת הרפואה הסינית מתבסס על דיקור סיני, צמחי מרפא סינית, תזונה סינית ולימוד תרגילי הרפיה כגון צ'י-קונג.ניתן דגש להרגלי התזונה תוך הקפדה על הפרדת סוגי מזונות כדוגמת חלבונים ופחמימות.הטיפול מתבצע בדיקור בנקודות דיקור לאורך מרידיאני הכבד, הטחול, הקיבה. אחד מתפקידי הכבד הוא הזרמה תקינה של אנרגיה ודם לאיברי הגוף בזמן הנכון ובמידה הנכונה, הנפגע העיקרי הוא הטחול האחראי על מערכת העיכול, פגיעה במערכת העיכול יכולה לבוא לידי ביטוי בעצירות, שלשול, כאבי בטן, גזים או נפיחות בטנית.
 
 1. עיסוי רקמות עמוק של הבטן – עיסוי איברים פנימיים, עבודה על הסרעפת ומעבר ארבע אצבעות לכל רוחב סיבי שרירי הבטן. העיסוי כולל עבודה עמוקה על איברי הבטן הפנימיים במסלול מתומן וכולל את האיברים הבאים: מסתם המעי הדק, מעי גס עולה, כבד, לב ,קיבה, מעי גס יורד, המעי המעוכל, איברי המין והטבור. כמו כן, הטיפול כולל שחרור שרירי המותניים (psoas). שחרור שרירי הבטן משפיע על תנועת האגן מלמטה ועל כלוב בצלעות מלמעלה ומאפשר תנועת מרכז חופשית וחלוקת משקלים נכונה.
 
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.