דף הבית >> טיפים ומאמרים >> צומת הגרון

צומת הגרון

הביטוי והיצירתיות קשורים זה לזה,
הנשימה והנשמה, נשף ונפש - 
מוצאים דרכם מהפנימיות החוצה דרך הגרון.
במיתרי הקול "מנגנים" ומביעים,
והאוזניים מקשיבות, מווסתות ומפקחות.
הגרון כולל את מקום החיבור של הלוע עם תחילתם של קנה הנשימה, הוושט, ומיתרי הקול.
הגרון הוא צומת שדרכו נכנסים אל הגוף פנימה אוויר, נוזלים ומזון, המבטאים צרכים גופניים,
ויוצאים מהגוף החוצה תוצרי פסולת של הגוף, כמו קיא וליחה, ותוצרי הקולות למיניהם,
שהם ביטויים רוחניים של פנימיות האדם.

הגרון הוא, אם כן, בבחינת שער שדרכו נכנסים אל הגוף צורכי הגוף להזנתו.
"הקדמת קנה לוושט" - זוהי תקלה המאפיינת את המורכבות של הכנסת הדברים לגוף דרך הגרון. משמעות התקלה: החדרת המזון אל הקנה במקום אל הוושט. זוהי תקלה הנובעת מכך שהאדם האוכל אינו מרוכז באכילה, ותוך כדי בליעה הוא מפעיל את מנגנון הנשימה ומחדיר מזון אל הקנה.

הגרון הוא גם האיבר שדרכו הגוף פולט החוצה "אנרגיות מתמרדות" (ריפולקס), שהן, בין השאר, תולדה של הצטברות אנרגטית שהגוף דוחה כלפי מעלה: שיהוק, גיהוק, שיעול, צרבת, ריחות והקאות. כל אלה נובעים מאיברי מערכת העיכול העילית, מהסרעפת שמעליה, ומהשילוב עם מערכת הנשימה.

לגרון מנגנון מופלא המעדן פסולת: בדרכו של האויר הננשף - CO2, פסולת הנשימה- החוצה, מצויים תיבת הקול ומיתרי הקול. אלה הם האיברים האחראים על מנגנון הביטוי האישי בקול. יוצא אפוא כי מנגנון הביטוי האישי שלנו הפועל באמצעות CO2- הפסולת הנפלטת מהריאות!  פסולת זו עוברת "תהליך של עידון" באמצעות מיתרי הקול. משם מופקים הדברים הנפלאים ביותר של הביטוי האנושי - השירה והדיבור. במקרים אחרים - פסולת הנשימה משמשת להפקת הצעקות והקללות המבטאות, למעשה, את פסולת הנשמה. 

הגרון הוא שער הביטוי לרגשות הגלומים ב"מגרות" האברים הפנימיים: כעס הכבד, פחד הכליות, שמחת הלב, עצב הריאות והרהורי הטחול והלבלב. הגרון הוא שער הביטוי גם לרגשות המורכבים יותר של מהלכי הנפש: אהבה, שנאה, תסכול, עלבון, חוסר סיפוק, אכזבה, פליאה.. למעשה הגרון הוא השער ו"דרך המלך" לביטוי האישי. שער - מטבעו - הוא סגור או נסגר, פתוח או נפתח. זוהי מידת השליטה בדברים וההחלטה אם לשחרר אותם החוצה, לעצור אותם בגרון, או להותיר אותם כשהם "עומדים על הלשון". הדברים שהאדם עוצר הופכים במהרה לאוצרות אשר חובתו של האדם לגופו ולנפשו לשחררם בנתיבים אחרים, כמו כתיבה, ציור, עשייה ידנית, נגינה, ריקוד ופעילות גופנית- רוחנית אחרת.
למעשה בגרון גלומה היצירתיות ש האדם. רוצה לומר: הגרון מהווה צומת לסיפוק או לדחיית סיפוקים נפשיים ורוחניים, מקום להבלגה. כמו שנאמר" "גרון חנוק" , "גרון ניחר". כוחו ההבלגה הגלומים בגרון, בצד יכולת העידון והביטוי - אלה הן הדינמיקות המייצרות יצירתיות.
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.