דף הבית >> תקשורת יחסי מטפל-מטופל

תקשורת יחסי מטפל-מטופל

תקשורת יחסי מטפל-מטופל היא ביטוי להעברת מסרים מאדם לאדם. כ-93% מהמסרים העוברים הם בלתי-מילוליים, בטיפול בשיקום באמצעות עיסוי רפואי במגוון רחב של שיטות של עיסוי רפואי(נטרול נקודות מעוררות כאב, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי שיקומי לרוחב סיבי השריר וטווינה לבעיות אורתופדיות) המשמעות היא עוצמתית מאוד. המטופל מגיע כאשר הוא סובל, אולי ספקן, מחפש מזור מהיר לכאביו, ו-"המרחב המוגן" שלו "צפוף". על המטפל להשרות את יכולותיו מרב היפגשם, במהלך הטיפול וכמובן לאחריו כדי לאפשר למטופל להגדיל את "המרחב המוגן" שלו. הגדלת "המרחב המוגן" מאפשרת למטופל לתת אמון רב יותר במטפל ומאפשרת לו התמודדות יעילה יותר עם כאביו, תקשורת עם המטופל מתבססת על סיוע למטופל, אשר יאפשר לו להיפתח כדי שיוכלו המטפל והמטופל להגדיר במשותף את ציפיותיו של המטופל מהטיפול. חשוב מאוד לממש ציפיות:  לא להפחיד את המטופל, לטעת בו תהליכי ביטחון עצמי משותפים ע"י שיתופו המלא בטיפול (מיקום הכאב, עוצמת הכאב, כאב חדש וכיוצ"ב). יש לאפשר למטופל להתבטא ו-"לזרום"  איתו, המטופל יודע את מה שהוא צריך. למותר לציין, שיש להסתמך על השאלון הרפואי, ועל המטפל להיות שם בעבור המטופל.
 
המטפל המבין זאת, מעצים את יכולותיו הפנימיות ומוציא מן הכוח אל הפועל את ערכיו האתיים, הקיומיים והאנושיים. על המטפל להיות אמפתי ולא סימפטי כחלק מובהק בהגדרת מערכת היחסים בטיפול.

המטפל צריך לאפשר תמיכה גופנית(הקלה ופתרון של כאבים), תמיכה רגשית/נפשית כתוצאה מההקלה הגופנית, העצמת הביטחון העצמי של המטופל, הענקת כלים להתמודדות יום-יומית, הגברת המודעות העצמית לגופו ואיך לעודדו לטפל בו והנחיות תומכות(גוף/רגש/נפש) בין הטיפולים.
 
לסיכום, על המטפל לתת למטופל לשלוט בטיפול. יש לסקור בעבורו את מצבו על כל ההשלכות המיידיות והעתידיות, דרכי הטיפול וההתנהגות שאנו מצפים ממנו, צפי הטיפול וההנחיות המקצועיות, כגון הימנעות מפגיעה נוספת, תזונה, שינה, פעילות גופנית, הורדת מתח נפשי, שינוי מקום עבודה וכיוצ"ב. אנו נניח על כתפיו של המטופל את האחריות להחלמתו מתוך הרציונל שאם הוא רוצה לעזור לעצמו נוכל למצוא את הדרך לסייע לו. יש לזכור, כי אנשים הסובלים מכאבי שרירים (ולא חשובה הסיבה), חיים במצב של כאבים באים והולכים, במילים אחרות סף הסיבולת שלהם נמוך והם רגישים לשינויים כאלו ואחרים של תפקודם המשפיע על הכאבים.
 
ניר גודינגר - טיפול אורתופדי אלטרנטיבי, עיסוי הוליסטי ורפואי, התמחות מיוחדת במפרקים.    |     טלפון:  054-6387294  |   nir@relive.co.il
.